Skip to content Skip to footer

“Domain,” İnternet’teki bir web sitesinin veya başka bir kaynağın adresini belirlemek için kullanılan insanlar tarafından anlaşılabilir bir metin veya sayısal etikettir. Domainler, IP (İnternet Protokolü) adreslerinin daha kolay hatırlanabilir bir versiyonudur. IP adresleri, herhangi bir cihazın İnternet üzerindeki benzersiz kimliğini temsil eder, ancak rakamlardan oluşurlar ve genellikle insanlar için zor hatırlanabilirler.

Domainler, İnternet üzerindeki kaynaklara erişim sağlamak için kullanılır. Örneğin, “www.yakadigital.com” gibi bir domain, kullanıcıların tarayıcılarını kullanarak ilgili web sitesine erişmelerine olanak tanır. Domainler, internet kullanıcılarına web sitelerini ve diğer çevrimiçi kaynakları bulmaları için kullanıcı dostu ve anlaşılır bir yol sunar.

Domainler, genellikle bir domain kayıt şirketi veya domain kayıt hizmeti sağlayıcısı aracılığıyla satın alınır ve yönetilir. Bir domain, bir web sitesinin veya çevrimiçi bir varlığın temel adresidir ve markalaşma, tanıtım ve çevrimiçi varlık oluşturma açısından büyük bir öneme sahiptir. 

Domain türleri nelerdir:

Domain Türleri Nelerdir?
Country Code Top Level Domain – ccTLD.
Geographic Top-Level Domains.
Generic Top Level Domain – gTLD.
Brand top-level domains.

Web adresimiz adresi olan www.yakadigital.com adresindeki ilk ifade www ifadesidir. Bu ifadede ilk w İngilizcedeki world kelimesini, ikinci w wide kelimesini üçüncü w ise web kelimesini temsil etmektedir. Burada ifade edilen world wide web tabiri Türkçede “dünyayı saran ağ” demektir. Yani, alan adlarının ilk kısmında yer alan www ifadesi interneti temsil eden bir tür kısaltma olarak belirlenmiş ve dünyanın her yerindeki alan adlarında ortak kullanılmaya başlanmıştır.

Domain kullanım amacı nedir:Domainler genel olarak iki ana bölümden oluşur; ilk bölüm domain adını içerir, yani “Google.com” sitesinde “google” kısmı domain adı kalan “.com” kısmı ise domain uzantısıdır. Domain uzantıları da çoğunlukla farklı kullanım amaçları doğrultusunda veya resmi amaçlar için tercih edilir. Buna örnek vermek gerekirse ülkeler için ayrı ayrı kullanılan uzantılar mevcuttur. Ülkemizde “.tr” uzantısı kullanılır. Diğer bir örnek ise üniversitelerin kullandığı “.edu” uzantısı resmi bir uzantıdır.

Hosting nedir :Hosting veya Barındırma, bir web sitesinde yayınlanmak istenen sayfaların, resimlerin veya dokümanların internet kullanıcıları tarafından erişebileceği bir bilgisayarda tutulmasıdır. Barındırma hizmeti web sitesinde bulundurulmak istenen içeriğin yüklendiği ve web sayfasının arka yüzüdür.

Hosting türleri nelerdir :Hosting, sitenizin dosyaları, ögeleri ve içeriğinin depolanması ve bir internet tarayıcısına iletilmesi sürecidir. Bir kullanıcı domain adı yazdığında, bu bilgi sitenizin IP adresi olarak da bilinen bir dizi spesifik IP numarasına dönüştürülür ve sitenizin barındırıldığı sunucu ile bağlantı kurulur.

Hosting kullanım amacı nedir:En basit tabiriyle internette web sitenizi yayınlamak ve erişilebilebilir olmasını istiyor iseniz hosting hizmeti edinmeniz birinci gerekliliktir.

Farz edelim kendinize özel bir blog sayfası ile deneyimlerinizi insanlar ile paylaşmak istiyorsunuz. Ya da üretmekte olduğunuz bir ürünün internet üzerinden satışını gerçekleştirmek istiyorsunuz. Ya da kişilerin buluşup deneyimlerini paylaştığı, sosyalleştiği forum oluşturma niyetiniz var. Tüm bu hayaller için hosting hizmetine ihtiyaç duyarsınız.

Edinmiş olduğunuz bu hizmetin birçok özellikleri bulunmakta. Sayfalarınızın hızlı olması, sayfalarınıza yapılan olası saldırıların ve içerik kayıplarının önüne geçecek güvenlik yazılımlarına sahip olması, dünyanın her yerinden erişilebilir olabilmek için web sunucularının en kaliteli veri merkezleri üzerinden hizmet veriyor olması, web sayfalarınızda olabilecek veri kayıplarına karşı periyodik olarak verilerinizin yedeklenmesi hosting hizmetinin kalitesini de belirleyen temel özelliklerdir.

Çevrimiçi varlığınızı oluşturarak hedef kitlenize ulaşmanızı sağlamak, ürünlerinizi geniş kitlelere tanıtmak ve markanızı büyütmek için stratejik dijital pazarlama kampanyaları geliştirmek için çalışıyoruz. Arama motoru optimizasyonu konusunda uzmanlığımız ile işinizi arama sonuçlarında en üst sıralara taşıyoruz. Deneyimli ve uzman bir ekiple çalışarak markanızın dijital stratejilerini profesyonelce yönetiyoruz ve tasarım hizmetleri ile marka kimliğinizi güçlendiriyoruz.  

Ofis

Tepe Mah. 32. Sokak No:33
Daire:7 Kat:1

Marmaris / Muğla

Kariyer

Ekibimize katılacak yetenekli, tutkulu arkadaşlar arıyoruz.

Yaka Digital © 2024. Tüm hakları saklıdır.

Yukarı Çık